Windows Server NTP Sunucu Olarak Çalıştırmak

Windows Server NTP Sunucu Olarak Çalıştırmak

Merhaba, bu yazımda Windows Server – NTP (Network Time Protocol) Server fonksiyonunu nasıl çalıştırabileceğimizi anlatacağım. Windows Server’daki NTP özelliği ile diğer ağ cihazlarına ve istemcilere sistem saati bilgisi sağlayacak bir NTP sunucusu olarak yapılandırılabilir. Bu özellik, ağdaki tüm makinelerin aynı sistem zamanı ile senkron olmasını sağlamak için kullanılabilir. NTP hizmetleri için Windows registry’sini düzenlememiz gerekmektedir.

Başlamadan Önce Uyarı: Registry’i düzenlerken çok dikkatli olun. Alttaki adımları tam olarak uygulamazsanız muhtemel hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Eğer sunucunuzda bir problem oluşursa beni sorumlu tutmayın 🙂

Windows Server – NTP Sunucuyu Aktif Etme Adımları

1. Start Run‘ı tıklayın ve kutuya “regedit” yazıp Enter tuşuna basın.

Start -> Run ve “regedit” Yazın

2. “HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesW32TimeConfig” alanına gidin ve sağ taraftaki menü içeriğinde “AnnounceFlags” e çift tıklayın. DWORD değerini “A” olarak girin. Ayarları kaydetmek için “OK” e basın.

Registry Üzerinden Anounce Flag i Aktif Etmek

3. “HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesW32TimeTimeProvidersNtpServer” alanına gidin ve sağ taraftaki menü içeriğinde “Enabled” a çift tıklayın. DWORD değerini “1” olarak girin. Ayarları kaydetmek için “OK” e basın.

Registry Üzerinden NTP Sunucuyu Aktif Etmek

4. Start Run‘ı tıklayın ve kutuya “cmd” yazıp Enter tuşuna basın.  

5. Komut satırında “net stop w32time && net start w32time” yazarak Windows Time Service hizmetini tekrar başlatın.

Windows Server NTP Servisini Tekrar Başlatmak

NTP sunucunuz kullanıma hazırdır 🙂

Comments are closed.