CUCM 12.5 ile Gelen Yenilikler

CUCM 12.5 ile Gelen Yenilikler

Merhaba, daha önceki yazımda CUCM 12.0 ile gelen yeniliklerden bahsetmiştim. CUCM 12’nin devamı gibi olan ve 2019 yılının ilk çeyreğinde çıkması planlanan CUCM 12. 5 ile de birtakım yeni özellikler ve kullanım kolaylıkları geliyor. Bu yenilikleri kısaca şu alt başlıklarda özetleyebiliriz:

Basitleştirilmiş Yönetim

Özellikle cluster yapıda CUCM ile haşır neşir olanlar yaşamıştır, bir cluster üzerinde upgrade yapmak, devicepack eklemek, reboot etmek çok tekrarlı ve zaman alan işlerdir. CUCM 12.5 ile gelen yenilikler sayesinde bu tür işlemler artık tek bir işe indirgenmiş ve zamandan oldukça tasarruf sağlanmış. Aynı zamanda yeni kurulumlarda ya da toplu telefon eklenmesinde telefonların uzaktan aktivasyon işlemleri de kolaylaştırılmış. Artık CUCM aktivasyon kodlarını e-posta olarak kullanıcılara gönderebiliyor ve operasyonel iş yükünü azaltıyor.

CUCM Telefon Aktivasyonu

Aynı şekilde Jabber ve video konferans uç cihazları için de bir takım konfigürasyon ve template kolaylıkları getirilmiş. Artık Jabber için XML dosyaları ile uğraşmak tarih oldu.

Güvenlik ve Uygunluk

Gelişmiş güvenlik ve bir Avrupa Birliği regülasyonu olan MiFID 2 uyumluluğu ile CUCM 12.5 in kayıt yetenekleri geliştirilmiş. Bu da özellikle finans alanında daha güvenli bir iletişim anlamına geliyor (bankaların çağrı merkezleri için iyi haber). IM&P mesaj arşivleri de artık kriptolu bir şekilde saklanabilecek. Bunun yanında IP telefonlar için 802.1x uç cihaz sertifikalarında auto-enrollment desteği geliyor.

Geliştirilmiş Kullanıcı Deneyimi

Jabber tarafında ise CMS toplantılarında daha fazla kullanıcı kontrolü sağlanmış. Bir yandan da artık CMS toplantı odaları LDAP proxy üzerinden bulunabilir hale gelmiş.

MRA ile yapılan görüşmelerde round-trip zamanını azaltmak ve expresswaylere doğru olan veri kullanımını azaltmak için artık media verisi (RTP) iki uç cihaz arasında (expressway den dönmeden) gidip gelecek. Tabi bunun için Expressway X12.0 ve üstünü kullanmak gerekiyor.

MRA RTP Sinyalleşmesi

Bulut İşbirliği Çözümleri ile Entegrasyon

Buradaki en büyük yenilik ise Jabber IM&P ile Webex Teams entegrasyonu. Artık iki ürün arasında mesajlaşma ve durum bilgisi (presence) paylaşımı mümkün olacak.

Webex Teams – Jabber Entegrasyonu

Bu yeni özellikler ile Cisco yine kullanıcı deneyimini arttırırken operasyonel yükü azaltmış.

Not: Bu arada malum nedenlerden dolayı CUCM 13 atlanıp direk 14 olarak çıkacak. Onun da tahmini çıkış tarihi 2020 ortası gibi görünüyor.

Comments are closed.