Cisco IP Telefonlar İle Nasıl Enerji Tasarrufu Yapılır?

Cisco IP Telefonlar İle Nasıl Enerji Tasarrufu Yapılır?

Bildiğiniz üzere IP telefonlar analog telefonların aksine çalışmak için güç kaynağına gereksinim duyarlar. Bu ihtiyacı elektrik şebekesine bağlı olan güç adaptörleri ya da PoE destekli ağ cihazlarından temin edebilirler.

Eğer telefon ve ağ altyapınızda Cisco çözümlerini kullanıyorsanız bu yazımda belirteceğim yöntemler size Cisco IP telefonlar ile nasıl enerji tasarrufu yapabileceğiniz konusunda fayda sağlayabilir.

PoE Nedir?

PoE Power over Ethernet’in kısaltılmışıdır. Çok basit anlamda bazı cihazlar (IP telefon, kablosuz erişim noktası vb.) güç gereksinimlerini ağ kablosu üzerinden karşılayabilmesini sağlayan bir yöntemdir ve IEEE 802.3af (15.4W maks.) ve 802.3at (30W maks.) standartlarıyla tanımlanır.

IP telefonların çok fazla enerji ihtiyacı olmadığından 802.3af standardıyla kolaylıkla çalışabilirler. Bu standartta cihazlar güç ihtiyaçlarına göre sınıflandırılırlar. Aşağıdaki tabloda bu sınıfları ve güç ihtiyaçlarını bulabilirsiniz:

802.3af Sınıfı
Maks. Güç
315.4
27
14
015.4

Aşağıdaki tabloda ise güncel Cisco IP telefonların tipik ve maksimum güç tüketimlerini görebilirsiniz:

Model
802.3af ClassIdle (W)Maksimum (W)
781112.6ın3.8
782112.63.8
784112.63.8
786112.63.8
881123.96.5
884123.96.5
884523.96.4
885143.99.8
886144.214.2
886544.214.7

Peki Ya Tasarruf?

CUCM ile çalışan Cisco IP telefonlarda Power Save ve Power Save Plus olmak üzere iki farklı enerji tasarruf modu vardır. Şimdi bunları detaylı bir şekilde inceleyelim:

Power Save Modu

Bu modda telefon kullanımda değilken ekranın arkaplan aydınlatması yanmaz. Telefon bu modda CUCM’e kayıtlı kalır, gelen aramaları alabilir ve kullanıcı arama yapabilir. CUCM’in telefon konfigürasyon menüsünde (CUCM Administration > Device > Phone > ilgili telefon) belirli günlerde, belirli zaman aralığında ve telefon belirli süre kullanılmadığı zaman ekran aydınlatmasını yönetmek için özel yapılandırma seçenekleri bulunur. Aşağıda bu konfigürasyon ve açıklamalarını bulabilirsiniz :

Seçenek
Açıklama
Days Display Not ActiveEkranın açık olmayacağı günleri belirtir. Listeden ekranın kapalı olacağı günü seçebilirsiniz. Çoklu seçim için Ctrl tuşuna basılı tutun.
Display On TimeEkranının açılacağı saati belirler. Bu alan 24 saat formatında yazılmalıdır. Örneğin sabah 8:30 da açılmasını istiyorsanız 08:30 olarak yazmalısınız. Eğer bu alan boş bırakılırsa ekran 0:00 da açılacaktır.
Display On DurationEkranın açık kalacağı süreyi belirler. Örneğin 08:00 girerseniz yukarıdaki tanımla birlikte telefonun ekranı 16:30 a kadar açık kalacaktır. Eğer bu alana bir bilgi girilmezse ekran gece yarısına kadar açık kalacaktır.
Display Idle TimeoutTelefon kullanılmadığı zaman ekranın ne kadar süre sonra kapanacağını belirler. 1 saatlik idle süresinden sonra kapanmasını isterseniz 01:00 girmeniz yeterlidir.

Not 1: Power Save modunda telefonun ekranı veya ekran aydınlatması kapalıyken kullanıcı ahizeyi kaldırdığında veya herhangi bir düğmeye bastığında telefon güç tasarruf modundan çıkar.

Not 2: 7811 serisi telefonlarda arka plan aydınlatması olmadığı için Power Save modunda enerji tasarrufunu desteklemiyor.

İkinci tabloda görebileceğiniz üzere telefonların idle ve maks. çektikleri güç miktarları arasında yaklaşık %30 fark var. Dolayısı ile Power Save modunu kullanmak çok kaba bir hesapla yaklaşık %20 enerji tasarrufu anlamına gelebilir. Ayrıca bu modu uygulamak için ekstra donanım yazılım ya da lisans ihtiyacınız bulunmuyor.

Power Save Plus Modu (EnergyWise)

Power Save Plus modunda ise telefonlar power save modunda olduğu gibi belirtilen saat veya gün aralığında uykuya geçiyor. Bu durumda telefonlar CUCM’e register olmadığı için gelen çağrılar alınamıyor, kullanıcılar da çağrı yapabilmek için telefonun Select tuşuna basıp cihazı uyandırmaları gerekiyor. Avantajı ise uyku durumunda enerji tüketimlerinin 1W seviyesinde olması.

Not: Power Save Plus modu Cisco Energy Management Suite adı verilen bir çözümün parçası olarak sunuluyor ve ağınızdaki switchler tarafından desteklenmesi gerekiyor. CUCM versiyonunuzun 8.6 ve üstü, telefonların firmware versiyonunun da 9.(2)1 ve üstü olması gerekiyor.

Aynı şekilde Power Save Plus yapılandırması için CUCM’in telefon konfigürasyon menüsünde belirli günlerde, belirli zaman aralığında ve telefon belirli süre kullanılmadığı zaman uyku moduna geçmesini yönetmek için özel yapılandırma seçenekleri bulunur. Aşağıda bu konfigürasyon ve açıklamalarını bulabilirsiniz :

Seçenek
Açıklama
Enable Power Save PlusBu özelliğin hangi günlerde aktif olacağını belirler. Çoklu gün seçimi için Ctrl tuşuna basılı tutup seçim yapabilirsiniz.
Phone On TimeTelefonun hangi saatte açılacağını belirler. Sabah 7:30 da açılmasını isterseniz 07:30 girmelisiniz.
Phone Off TimeTelefonun hangi saatte uykuya geçeceğini belirler. Akşam 6:00 da uykuya geçmesini isterseniz 18:00 girmelisiniz.
Phone Off Idle TimeoutTelefonun uykuya geçmesi için inaktif olarak ne kadar süre geçmesi gerektiğini belirler. Bu özellik aşağıdaki durumlarda aktiftir:
Telefon Off Time sırasında uyandırılmışsa (select tuşu ile).
Telefon switch tarafından uyandırılmışsa.
Off time zamanı gelmiş fakat telefon kullanılmaya devam edilmişse.
Enable Audible AlertAktif edildiğinde telefon uyku moduna geçmeden 10 dakika kala sesli uyarı (zil sesi) çıkarır.
EnergyWise DomainTelefonun bulunduğu EnergWise domain adı.
EnergyWise SecretTelefonun EnergyWise domainindeki cihazlarla konuşmak için kullanacağı şifre.
Allow EnergyWise OverridesEnergyWise controllerdan basılan politikaların CUCM konfigürasyonuna göre önceliği olup olmayacağını belirler.

Son Söz

Pover Save ve Power Save Plus modları enerji tasarrufu anlamında kurumlara büyük avantaj sağlamakla birlikte özellikle Power Save modunu altyapınıza kolayca uygulayabilirsiniz. Bu sayede enerji verimliliğini arttırarak operasyonel maliyetleri azaltabilirsiniz.

Comments are closed.