Raspberry Pi 3 A+ İncelemesi

Raspberry Pi 3 A+ İncelemesiMerhaba, eğer siz de benim gibi bir Raspberry Pi ve bu zihniyetin hayranı iseniz, yeni duyurulan modeli incelediğim bu yazıyı okumanızı öneririm. Daha önce paylaştığım Raspberry Pi ile neler yapılabileceği hakkındaki yazımı da bu linkten okuyabilirsiniz.

Raspberry Pi Model 3 A+

Raspberry Pi’nin yeni modeli Raspberry Pi 3 A+ 15 Kasım tarihinde (dün) duyuruldu. Bu yıl içerisinde duyurulan ikinci model olan Raspberry Pi 3 A+, Mart ayında satışa çıkarılan Raspberry Pi 3 B+ ile aynı işlemciye sahip fakat RAM miktarı ve USB sayısı düşürülmüş ve artık Ethernet arayüzü bulunmuyor. Raspberry Pi vakfı 2018 Mart ayında, 3+ platformun “klasik” Raspberry Pi’nin son iterasyonu olduğunu açıklamıştı. Dolayısı ile zaman içerisinde Raspberry Pi serisini farklı formlarda da göreceğimiz kesin.

A Serisi

Uzun süredir Raspberry Pi serisini takip edenler hatırlayacaktır, 2014’te çıkan Raspberry Pi 1 Model B+’ın ardından bir de Model A+ çıkmıştı. RAM’i B+’a göre 256MB daha azdı ve USB ve Ethernet’in olmadığı bu model daha düşük fiyattan (20$) satılmıştı.

Raspberry Pi 1 modelinde satışa çıkan A modelini Raspberry Pi 2 modelinde görememiştik. Raspberry Pi 3 modelinde ise kablosuz bağlantı ve Bluetooth özelliklerinin gelmesi ile A modelinin de çalışmalarını yapan Raspberry Pi Vakfı, Raspberry Pi 3 B+ modelinde olduğu gibi Kablosuz bağlantı ve Bluetooth özelliklerini de bu modele eklemiş oldu.

Raspberry Pi Model 3 A+ Özellikleri: 

 • İşlemci: Broadcom BCM2837B0, Quad Core Cortex-A53 (ARMv8) 64-bit SoC @ 1.4GHz
 • RAM: 512 Mb LPDDR2 SDRAM
 • Wireless LAN: Çift bant 2.4 + 5 GHz 802.11.b/g/n/ac
 • Bluetooth: BLE 4.2
 • GPIO: 40 pinli header, güç giriş pinlerli
 • Hafiza: İşletim sistemi ve depolama için Micro SD kart girişi 
 • Video: HDMI, DSI ekran portu + CSI kamera portu
 • Ses: 4 kutuplu 3.5mm ses + kompozit video portu
 • USB: 1 adet USB 2.0 + MikroUSB 5V/2,5A güç girişi
 • Multimedya: H.264, MPEG-4 1080p@30, OpenGL 2.0
 • Geliştirilmiş USB boot özelliği
 • Geliştirilmiş termal yönetim
Raspberry Pi 3 A+, Raspberry Pi 3 ‘ün yeni, daha küçük ve daha hafif bir sürümü olarak düşünebilirsiniz. 25$ lık fiyatıyla Raspberry Pi 3 A+ modeli de 1 deki gibi ucuz ürün olma özelliğini sürdürüyor. Bu sebeple üzerindeki bağlantı noktaları Raspberry Pi 3 B+’a göre daha az, bununla beraber RAM kapasitesi de Raspberry Pi 3 B+’a göre daha düşük. 

Raspberry Pi 3 B+ vs. Pi 3 A+
Raspberry Pi aksesuarları ile uyumlu kalmasını sağlamak amacıyla Raspberry Pi 3 Model A+, Raspberry Pi 1 Model A+ ile aynı mekanik tasarıma sahip olacak şekilde üretilmiş. Modeller arasındaki farkları daha detaylı incelemek isteyenler için aşağıda bir tablo oluşturdum:

Raspberry Pi 3 A+, B+ ve Pi Zero W Karşılaştırma Tablosu
Raspberry Pi 3 Model A +’ın en az 2023 yılına kadar üretimde kalacağı söyleniyor, bu da en az 5 yıllık komünite desteği demek.

Son Söz

Pi 3 A+ geekler ve nerdler için pek bir şey ifade etmese de 20$ lık fiyatı ile kodlamayı ve programlamayı öğrenmek için satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı bilgisayar olarak piyasada yerini alıyor, bu yüzden anlamlı bence. Toplama bir PC kasası parasına bir okulun bilgisayar laboratuvarını dolduracak kadar bu cihazdan alınıp ekonomik sınıf fark etmeksizin bütün çocukların bu tür imkanlara erişebilmesi mümkün kılınabilir.
39.933363532.8597419
Comments are closed.
Exit mobile version